KIYMALI BIBER DOLMASI

  1. Ana Sayfa
  2. Tüm Tarifler
  3. Et Yemekleri
  4. Kıymalı Biber Dolması

Kıymalı Biber Dolması Hazırlanışı

FAVORİ +1

YAZDIR

PAYLAŞ

LEZZET

Açıklamalar

Etlisi de etsizi de çok lezzetlidir biber dolmasının. Ana öğün olarak yenecekse kıymalı ya da etlisini ana yemeğin yanında sunacaksam zeytinyağlısını tercih ediyorum genelde. Tarifteki kıyma miktarını azaltıp pirinç miktarını arttırarak hem kıymalı dolma hazırlamış olursunuz hem de mutfak masraflarından tasarruf edersiniz. Biberleri alırken hepsinin aynı boyda almaya çalışıyorum. Bir de evde bir dolma tenceresi belirleyip içine kaç adet dolma aldığını bir kez öğrenince sonraki alışverişleriniz daha kolay olur. Ben tencereme kaç adet dolma sığdığını öğrenene kadar kalan boşlukları patates ve domates doldurarak öğrendim. Hatta evde bu malzemeler olmadığında sıcağa dayanıklı su bardağını ters çevirip tencereye ekliyordum.

Malzemeler

Kıymalı Biber Dolması
15 Adet Biber Dolması
1 Çay K. Karabiber
1/2 Çay Bardağı Pirinç
Dilediğiniz kadar Tuz
1 Çay bardağı Zeytin yağı
250 Gr Kiyma
2 Adet Kuru Soğan
1 Adet Domates
1 Yemek K. Domates Salçası

Hazırlanışı

1
Dolmaların üst kısımlarını 1 cm kalınlığında enlemesine keselim ve içini doldurduktan sonra kapak yapmak üzere saklayalım.
2
Biberlerin içerisindeki pulları temizleyelim ve tüm biberleri kapaklarıyla birlikte yıkayalım. Kurumaları için ters bir şekilde süzgece yerleştirelim.
3
İç Harcı: Soğanları doğrayalım. Ardından yağ, salça ve kıyma ile kavuralım. Pirinçleri yıkayıp kıymaya ekleyelim. Koyduğumuz pirinç ölçüsünde kaynak su ekleyelim. Ocağın altını kapatıp pirinçlerin suyu çekmesini bekleyelim. Harcın içine baharatları da ekleyip güzelce karıştıralım.
4
Biberlerin içini hazırladığımız harçla dolduralım. Dolmaların içinde birer parmak boşluk bırakalım ki pişerken şişen pirinçler dolmalardan taşmasın.
5
Daha önce ayırdığımız kapaklarla içini doldurduğumuz biberlerin ağzını kapatalım. Biberleri tencereye dik olarak yerleştirelim.
6
Tencereye 3-4 parmak derinliğinde kaynak su koyalım. Suyu koymadan içine 1 tatlı kaşığı salça ekleyebilirsiniz.
7
Dolmaları biberler pişene kadar ocakta orta ateşte tutalım.
8
Yoğurtla servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.