UYUYAN, UYUMAYAN VE ARA SIRA UYUYUP ARA SIRA UYUMAYAN BEBEKLER-1 EMZIĞIN MUCIZESI!

  1. Ana Sayfa
  2. Blog Yazıları
  3. Uyuyan, uyumayan ve ara sıra uyuyup ara sıra uyumayan bebekler-1 Emziğin mucizesi!

21 Mart 2017 12:13:30

Uyuyan, uyumayan ve ara sıra uyuyup ara sıra uyumayan bebekler-1 Emziğin mucizesi!

Yazar : Zerrin K.K.

Size bebeğimin daha doğrusu bebeğimin ve benim uyku maceralarını bir kaç bölümde anlatmaya çalışacağım.


4-5 ay öncesini hatırlıyorum! Başlığında ya da içeriğinde uyku geçen herşeyi anında okurdum. Uykuyla ilgili tüm problemleri bu yazıları okuyunca hemen çözerim ümidi vardı. 6 aylık bir rüya giderek kabusa dönüşüyordu.


İlk 6 ay boyunca geceleri neredeyse kesintisiz uyuyan bir bebişim vardı. 2 aylıkken doktoruna attığım mesajı hatırlıyorum: “Ponçik bu gece 7 saat uyanmadan uyudu, 4-5 saatten sonra uyandırmalı mıyım?”, aynı şekilde 4. ay kontrolündeki sorumu “Şimdi kesintisiz 8-9 saat uyuması normal değil mi? Uyandırmama gerek yok yani?!”  Geceleri beni uyutmayan tek şey “acaba açmıdır” endişesiydi.


6. ayımızın dolmasıyla beraber gece saat 2 gibi uyanmalar başladı önce. Ne yalan söyleyeyim acıktığında uyanabiliyor düşüncesi beni çok mutlu etmişti. Sonra bu uyanmalar giderek sıklaşmaya başladı. Her iki saatte bir uyanmalar başladı. Henüz uyku eğitimi de vermemiştim ve emzirerek uyutmaya çalışıyordum. Emziği de ilk 2 ay uğraşmama rağmen kabul etmemişti. Dolayısıyla emzik görevini bizzat ben üstlenmiştim!


Kendimi sürekli bunun geçici bir dönem olduğuna ikna etmeye çalışıyordum. Mevsim geçişi, diş çıkarma, o hafta gidilen misafirlik, bu hafta gelen misafirler, vs. Ama ponçik bir türlü eskiye dönemiyordu. Daha da kötüsü gündüz uyutmak da giderek zorlaşıyordu.

Bir öğle uykusu denemesinde 6. kez emzirirken uyutup yatağına koymaya çalıştığım an Ponçik yine ağlamaya başladı. Birden aklıma geldi. Koşarak emziklerin olduğu çekmeceyi açtım. Emziği Ponçiğin ağzına koydum ve sessizlik saniyeler içinde uyudu yavrum. O gün bugündür hala emzik kullanıyoruz. 1-2 nadir günü saymazsam uyuduktan sonra emmeyi bırakır Ponçik. Emziği başının bir kenarına düşer ama uyanmaz. Yani emziğini uykuya geçiş için kullanıyor sadece.


Uyku problemlerimiz bir emzikle çözüldü mü? Tabiki hayır. Uyumadan önce iyice sersemleyene kadar emiyordu. Birkaç ay sonra işe başlamayı planlıyordum. Ben olmayınca emmeden nasıl uyuyacak sorusu zaten parçik pinçik olan uykularımı iyice kaçırmaya başladı. Uyku eğitimi şarttı ama nasıl olacaktı?

Bir sonraki yazımda uyku eğitmiyle ilgili maceralarımızı da sizinle paylaşacağım.